Information Kommunikation

Hovedstyrelsesvalg 2019

Ny hovedstyrelse i Danmarks Lærerforening

Medlemmerne har valgt en ny hovedstyrelse i Danmarks Lærerforening. Se navnene på de 19 valgte lærere.

Valget gælder for perioden 1. januar 2020 – 31.december 2023.

Hovedstyrelsen består af formand og næstformand for Danmarks Lærerforening (valgt på kongressen), 19 medlemmer (fordelt på valggruppe I og II) samt formanden for Skolelederforeningen og formanden for Lærerstuderendes Landskreds.

Valggruppe I, som dækker over fraktion 1 og 2 (lærere, konsulenter uden ledelsesfunktioner og børnehaveklasseledere) samt fraktion 3 (ledere der ikke er medlem af skolelederforeningen) har valgt 18 medlemmer til hovedstyrelsen.

Den nye hovedstyrelse 

Følgende er valgt til hovedstyrelsen:

  • Lars Busk Hansen, Lærerkreds Nord 33.193 stemmer
  • Morten Refskov, Ballerup Lærerforening 31.713 stemmer
  • Niels Lykke Lynnerup, Herningegnens Lærerforening 29.506 stemmer
  • Gordon Ørskov Madsen, Århus Lærerforening 27.110 stemmer
  • Charlotte Catarina Holm, Odense Lærerforening 25.910 stemmer
  • Kristoffer Høyrup Sørensen, Aalborg Lærerforening 25.069 stemmer
  • Thomas Andreasen, Næstved Lærerkreds 25.066 stemmer
  • Katrine Fylking, Københavns Lærerforening 24.916 stemmer
  • Susanne Weisbjerg Vilstrup, Ballerup Lærerforening 23.029 stemmer
  • Per Breckling, Fredericia Lærerkreds 22.152 stemmer
  • Marianne Holler Kanstrup, Haderslev Lærerkreds 21.111 stemmer
  • Ole Bjerre Martinussen, Hedensted Lærerkreds 19.767 stemmer
  • Bjørn Hansen, Holbæk Lærerkreds 19.673 stemmer
  • Rikke Gierahn Andersen, Århus Lærerforening 18.841 stemmer
  • Anders Liltorp, Rødovre Lærerforening 18.257 stemmer
  • Regitze Flannov, Frederikssund Lærerkreds 17.528 stemmer
  • Jacob Svejstrup, Viborg Lærerkreds 17.123 stemmer
  • Tine Agenskov, Thy-Mors Lærerkreds 16.945 stemmer

 

Valggruppe II, som omfatter medlemmer på pension og efterløn, har valgt ét medlem til hovedstyrelsen.

  • Jørn Kokkendorff, Aarhus Lærerforening er valgt ved fredsvalg.

 

Følgende opnåede ikke valg til hovedstyrelsen:

  • Jeanette Sjøberg, Ballerup Lærerforening 16.745 stemmer
  • Lars Søltoft Buur Holmboe, Vejle Lærerkreds 15.444 stemmer
  • Kjell Nilsson, Københavns Lærerforening 15.392 stemmer
  • Bob Bohlbro, Lærerkreds 44, Køge og Stevns 14.636 stemmer
  • Pia Jessen, Varde Lærerkreds 14.573 stemmer
  • Inge Thomsen, Københavns Lærerforening 12.669 stemmer
  • Mads Alnor, Vends Herreds Lærerkreds 11.061 stemmer
  • Charlotte Ipsen, Århus Lærerforening 8.801 stemmer
  • Pernille List Kristensen, Vejen Lærerkreds 6.649 stemmer
  • Henrik Steffens, Silkeborg Lærerforening 5.041 stemmer

 


 

Stem til Hovedstyrelsesvalget
Valgmaterialer

Lars Busk Hansen

Tine Agenskov

Morten Refskov

Kristoffer Høyrup Sørensen

Rikke Gierahn Andersen

Thomas Andreasen

Mads Alnor

Bob Bohlbro

Per Breckling

Regitze Flannov

Katrine Fylking

Bjørn Hansen

Charlotte Holm

Lars Holmboe

Charlotte Ipsen

Pia Jessen

Marianne Holler Kanstrup

Pernille List Kristensen

Anders Liltorp

Niels Lynnerup

Gordon Ørskov madsen

Ole Bjerre martinussen

Kjell Nilsson

Jeanette Sjøberg

Henrik Steffens

Jakob Svejstrup

Inge Thomsen

Susanne Weisbjerg Vilstrup